Čestmír Branka

02 – Čestmír Branka – Svatojakubská pouť cesta sám k sobě

prehrat-rozhovor

Hostem Zdenčina Pokecu je Čestmír Branka. Čestmír pracuje jako kouč a trenér v bance, svou prací žije, nade vše však miluje i cestování. Za svůj největší úspěch považuje účast na pouti Camino de Santiago, která vede po severním Španělsku až do Santiaga de Compostela. Co úžasného zažil se s námi rád podělí.

cestmir_brankaPouť Camino de Santiago je oblíbená lidmi z celého světa. Jedná se o Svatojakubskou poutní cestu, kterou každý absolvuje z jiného důvodu (náboženský, spirituální, sportovní…), Čestmír se jí zúčastnil s cílem lépe poznat sám sebe.

Pouť začíná ve francouzském městečku Saint Jean Pied de Port a Čestmír ji popisuje jako něco mnohem hlubšího než jen dlouhý pochod. V rozhovoru pro podcast úspěšných představuje Camino jako cestu, při které si lidé sáhnou na dno, poměří své síly a schopnosti, ale hlavně mají možnost dlouze přemýšlet, poznat sami sebe, poprat se s vnitřním strachem a urovnat své životní hodnoty.

Malé lidské zázraky – tak s nadšením popisuje průběh cesty. Loučení a znovu se setkávání – to bylo pro Čestmíra silným zážitkem. Několikrát se mu totiž stalo, že se s jinými poutníky rozloučil, jakoby už je nikdy neměl potkat a pak se s nimi znovu setkal na dalším stanovišti. Což vzhledem k velké účasti lidí zázrak opravdu připomíná. Pouť Camino je pro něj očistnou záležitostí. Vše co potřebujete si nesete na zádech a vaším jediným cílem je další ubytovna. Život na cestě je podle něj velice jednoduchý, proto nabízí spoustu prostoru pro přemýšlení. V pokecu Zdeňce prozrazuje i to, že během cesty poslouchal motivační audioknihu „Moc přítomného okamžiku“ a jak říká: „vše mu krásně zapadalo“.

Díky pouti zjistil, že hodně věcí je jen v hlavě a že ve finále můžeme dokázat neuvěřitelné věci. Vždyť ani on netušil, že je schopný za den ujít až 50 kilometrů. Pouť by rozhodně doporučil každému. Do Santiaga dorazil za 26 dní a cestu si prodloužil ještě návštěvou Fisterry a Muxii. Dohromady šel 30 dní a celkem ušel 931 kilometrů. Po návratu měl nutkání vrátit se zpátky. Teď říká Čestmír Branka: „novou cestu neplánuji, protože vím, že ji půjdu“.

Celý rozhovor si poslechneš v podcastu nahoře! Tip, jak poslouchat podcasty.

Tipy pro posluchače

Motto a citát:
Čestmírovým mottem je „hlavně se z toho všeho nepředposkládat“, nepodlehnout strachu. Oblíbeným citátem je pak ten od pana Wericha: „Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou dny, kdy budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci“.

Aha efekt:
Svůj aha efekt není dosud schopný popsat slovy. Jak říká: „najednou jsem vnitřně pochopil, proč jsem pouť podnikl“.

Moderní nástroj (internet/business/software):
Při svých cestách nejvíce používal mobil a v něm mapy a jízdní řády. Doporučit však může i aplikaci Endomondo, která měřila vzdálenosti, které ušel a také aplikaci Business Calendar, kterou používá hlavně v práci. Při práci i při cestě mu hodně pomáhá také diktafon a fotoaparát.

Největší chyba či poučení:
Čestmír ve Zdenčině pokecu připouští pár chyb, více však lituje věcí, které neudělal. Podle něj je důležité přemoct strach a jít do toho.

Nejoblíbenější kniha:
Z přečtených knih Čestmír pro motivaci doporučuje
„Moc přítomného okamžiku“, Eckhart Tolle,
„Splněná přání“, Wayne W. Dyer
Marian Jelínka – motivační knihy zaměřující se na překonání strachu.

Kontakt na hosta:
facebook.com/cestmir.branka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *