08-matous-vins

08 – Matouš Vinš – Cestování jako otvírák na změny.

prehrat-rozhovor

Matouš Vinš už dva roky žije jako digitální nomád – freelancer. Na cestách pracuje jako fotograf, novinář a marketér. Spolu s Petrem Novákem napsal knihu „Travel Bible“. O svůj úspěch se podělil on-line rozhovorem z Vietnamu.

Pro podcast úspěšných Matouš prozradil, že myšlenka stát se digitálním nomádem přišla zcela přirozeně, zároveň však přiznává, že trvalo dva roky, než si život uspořádal tak jak chtěl. Aby si zajistil svou stálou práci a tím i stálý příjem bylo pro něj velmi důležité sehnat klienty. Ty na začátku sháněl v Čechách, teprve potom se mohl vydat na delší cesty. Cestování popisuje jako velké dobrodružství, kde pokaždé potká spoustu nových lidí. Svůj úspěch vidí v tom, že dělá jen to co chce a omezuje věci, které ho nebaví. Klíčové je pro něj na začátku každého pracovního dne „sníst žábu“ – udělat ten nejdůležitější úkol dne.matous-vins

Příběh Matouše – digitálního nomáda je mimo jiné zajímavý i tím, že se snaží principy digitálního nomádství šířit dál, o čemž svědčí i skutečnost, že spolu s Petrem Novákem vydal knihu s názvem „Travel Bible“. Jde o jakýsi ucelený a jednotný návod pro cestovatele plný rad a dobrých tipů, které využijete zejména na cestách. Kniha se dočkala nečekaného ohlasu, velmi dobře se prodává a lidé se dělí o své vlastní poznatky v členské sekci webu, o což primárně zakladatelům šlo. Matouš tvrdí, že cestování je velmi jednoduché a není k tomu potřeba ani velké množství peněz – jde hlavně o to začít. Velkým přínosem je i poznání, že všechno jde. Člověk se však musí posunout ven z komfortní zóny a začít dělat i to, čeho se bojí. Matouš říká, že každý by si měl cestování rozhodně vyzkoušet, protože je to „oči otevírající zkušenost“.

Celý rozhovor si poslechneš v podcastu nahoře!

Tipy pro posluchače

Motto a citát:
Matouš nemá oblíbený citát, inspirací jsou pro něj lidé.

Aha efekt:
Jeho efektem byla jeho první delší cesta, kdy v 18 letech odletěl do Skotska a utratil tam velmi málo peněz. Tím zjistil, že k tomu aby cestoval moc peněz opravdu nepotřebuje.

Moderní nástroj (internet/business/software):
Při své práci Matouš používá telefon, notebook a tablet. Velký důraz klade na oddělení nástrojů na práci a zábavu, čímž zabrání zbytečné prokrastinaci. Dále doporučuje aplikaci „Trello“, kalendář nebo „To-do list“. Couchsurfing.com

Největší chyba či poučení:
Matouš v rozhovoru připouští, že již od začátku měl svou práci lépe ocenit (práce je o přínosu, ne o ceně).

Nejoblíbenější kniha:
Ukaž, co děláš!“ od Austina Kleona.
Čtyřhodinový pracovní týden“ od Timothy Ferriss

Webové stránky:
www.travelbible.cz
www.matousvins.cz
www.couchstory.org

Kontakt:
matousvins@gmail.com
facebook.com/matous.vins
navolnenoze.cz/prezentace/matous-vins