banner-stephane-poignant

27 – Stéphane Poignant – Česká republika pohledem žabožrouta

prehrat-rozhovor

Stéphane Poignant je Francouz. Do České republiky si přijel splnit sen – stát se prvním francouzským komikem,spisovatelem v češtině. Napsal knihu – Mluvím česky dobže, ale mám pžízvuk. Zábavné příběhy psané odlehčeným stylem popisují pro Čecha běžné situace, leč pro Francouze představují exotiku. Kniha vznikla během 3 měsíců a reakce na ni jsou zajímavé a pozitivní. Sbírka textů líčí Českou republiku pohledem žabožrouta. Spisovatel Stéphane říká, že byl každý Čech, kterého potkal výborným učitelem. Píše každý den, ale stále hledá novou inspiraci. Zajímavé povídání si poslechnete ve Zdenčině podcastu.

foto-stephane-poignantČeskou republiku navštívil hned několikrát a neustále se zde vracel. Bydlel v Praze, Plzni i Příbrami. Pracoval jako lektor francouzštiny, moderátor, herec, komik. Čeština ho ovládla natolik, že ji s velkou chutí zkoumá a pilně se ji učí. Nelze popřít jeho jazykové nadání, vždyť mluví sedmi světovými jazyky a procestoval mnoho kontinentů. Vystudoval právnickou fakultu, ale této profesi se věnoval minimálně. Jak sám říká, i když má někdy pochyby, řídí se svým srdcem.

V roce 2001 viděl v divadle u Mnichova italského komika mluvícího v německém jazyce. Toto představení ho natolik motivovalo a zatoužil být první francouzský komik v češtině. Momentálně hraje úspěšně ve své ONE MEN SHOW, se kterou objíždí česká města. Dále se soustřeďuje na moderování pro společnosti, divadlo a především psaní.

V České republice žije 4 roky, ale celkem se zde 3x vracel. Oceňuje, jak Češi vylepšují prezentaci jídla v restauracích a rychle se učí. A jak ho vidí obyvatelé Česka? Sám říká, že se dělí na dvě skupiny. Otevřené, komunikativní a pohostinné, ale také uzavřené lidi se strachem, kteří si pokládají otázku, kdo to vlastně je? Stéphane vidí Českou republiku očima žabožrouta. Pro našince každodenní stereotypní okamžiky, prožívá jako neustálé nalézání něčeho nového.

V Česku si oblíbil architekturu Prahy. V podcastu úspěšných mluví o tom, že ho však nejvíce inspirovala Příbram, která mu nabídla skutečnou exotiku. Stéphane si myslí si, že být daleko znamená, být někde, kde je to pro vás neznámé. Na kilometrech nezáleží. Rovněž je zastáncem toho, že v životě si musíme užívat každičký moment.

Celý rozhovor si poslechneš v podcastu nahoře! Návod, jak poslouchat podcasty.

Tipy pro posluchače

Nejoblíbenější knihy:
Uchvátily ho knihy Tomáše Kafky  – Můj vlas na řece Misůri, ale i díla Petra Šabacha i Jacka Londona – Martin Eden. Zapůsobil na něj i Román pro ženy od Michaela Viewegha. Líbí se mu i Patrick Chauvel: Válečný reportér, Apač.

Motto a citát:
Drží se citátem Coco Chanel: „Nejlepší věci v životě jsou zadarmo a ty druhé nejlepší jsou velmi velmi drahé.“ Váží si tedy zdraví, lásky a přátelství.

Aha efekt:
Byl nadšený z napsání své knihy. Vždyť zažil něco mezi rozumem a snem. Za pouhé tři měsíce stvořil 100 příběhů!

Moderní nástroj (internet, business, software):
Nejčastěji používá spisovatel slovník na Seznam.cz a poslouchá rozhovory na Českém rozhlasu, které mu pomáhají chápat český jazyk.

Největší chyba či poučení:
Cestování – procestoval kus světa, ale teprve v Praze našel spisovatel to pravé kouzlo a objevuje něco nového každý den. Řídí se hlasem svého srdce.

Kontakt:
Web: www.stephanevcechach.cz
Web: mluvimcesky.wix.com/francouz
E-mail: stephane@stephanevcechach.cz
Skype: stefdepilsen1 (Stéphane Lafayette)
Facebook: https://www.facebook.com/stephane.poignant.7

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *