banner-jana-wolfova

28 – Jana Wolfová – Cesta za životním cílem vedla do Indonésie

prehrat-rozhovor

Jana Wolfová – teatroložka, tanečnice a především zakladatelka občanského hnutí Kintari, je dnešním hostem podcastu úspěšných. Klíčovým cílem projektu Kintari je získat vzdělání pro chudé děti v Indonésii a tím jim nabídnout růžovější vyhlídky na život. A co je na tom nejlepší? Ruku k dílu může přiložit každý z nás. Jana Wolfová je dnes také maminkou a prožívá nejkrásnější chvíle se svou rodinou. A jak vzpomíná na první setkání s dětmi jako svobodná dívka? Určitě si pomyslely, co je to za strašidlo. Toužily si na ni sáhnout, protože domorodci věří, když se dotknou bílé kůže, přinese jim to štěstí.

foto-jana-wolfovaV letech 2004 – 2005 žila a studovala Jana Wolfová v Indonésii, avšak její cíl cesty se během studií prudce změnil. Jako vášnivá cestovatelka objížděla na skútru zajímavosti ostrova Bali, až se dostala na odlehlejší ostrov Lombok.

Zabloudila v džungli a nastal zlom v jejím životě. Tváří v tvář se setkala se zdejšími dětmi a domorodci žijícími v chatrčích. Začala s nimi diskutovat indonésky a samozřejmě nejrozšířenějším světovým jazykem „nohama rukama“. Ihned si oblíbila místní děti, kterým zatoužila pomoci.

Malovala jim obrázky. Nevěřila tomu, že dvanáctileté děti pastelky a papír v životě neviděly. Trvalo celé měsíce, než se naučily kreslit. Vozila pak pravidelně dětem sešity, pastelky, učebnice a velmi ji mrzelo, že je zdejší škola v katastrofálním stavu. Jak vše pokračovalo dál, se dozvíte ve Zdenčině pokecu.

Se svými přáteli žijícími v Indonésii založila občanské hnutí Kintari. Jedinečný projekt se rozrůstá o nové členy, učitele, umělce, tanečníky či lékaře, kteří chtějí ze srdce pomoci chudým dětem v Indonésii získat lepší vzdělání. Jana Wolfová začala prezentovat indonéské umění tancem, divadelními představeními, přednáškami, workshopy a veškerý výtěžek putoval na Lombok pro výstavbu škol pro děti. Dnes na ostrov směřují také peníze z prodaných indonéských produktů z e-shopu. Za deset let vznikly 3 školy.

I když sama říká, že neměla ambice učit děti, osud tomu chtěl a dovedl ji ke všemu neplánovaně. Pomoci může každý, kdo má srdce na pravém místě, nepotřebuje pedagogické vzdělání, ale musí to v sobě cítit. Jana Wolfová touží vychovat mladé studenty, aby mohli učit také a následně předávat své zkušenosti dalším generacím.

Celý rozhovor si poslechneš v podcastu nahoře! Návod, jak poslouchat podcasty.

Tipy pro posluchače

Nejoblíbenější kniha:
Průvodce, drama jihovýchodní Asie

Citát:
I malé přispění může znamenat velkou pomoc. Říká, že je lepší pomáhat méně a dlouhodobě.

Aha efekt:
První měsíce v Indonésii byly úžasné. Uvědomila si, jaké řešila malicherné věci doma v ČR. Pobyt tam byla obrovská škola života a začal si vážit jiných věcí. Říká, že smysl života tam vás dostane.

Doporučení, aplikace:
Servery s levnými letenkami a on-line mapy v mobilu.

Ponaučení:
Ponaučení Jana Wolfová nemá, neudělala by nic jinak.

Vzkaz pro posluchače:
Cestujte za kulturou a novým poznáním. Vydejte se klidně na expedici a poznávejte místní obyvatele. Prožijete všechno na vlastní oči, je to mnohem lepší než v kině či televizi. Největší bohatství je vyrazit do neznáma a spřátelit se s novými tvářemi.

Kontakt:
FB: Kintari foundation
E-mail: info@kintari.org
Web: www.kintari.org a www.kolemsveta.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *