29-dita-prikrylova

29 – Dita Přikrylová – otevírá ženám bránu do IT světa

prehrat-rozhovor

Dita Přikrylová stojí za projektem Czechitas, jehož cílem je vzdělávat mladé ženy a dívky v informačních technologiích. Je jeho zakladatelkou a ředitelkou. Takřka jim otevírá bránu do IT světa. Proč by se měly ženy do IT světa více zapojovat? Protože nepatří jen mužům! To a mnohem více se v případě zájmu dozvíte v podcastu úspěšných, kde Dita mluví o nápadu, inspiraci a pokroku nejen v IT světě.

foto-dita-prikrylovaNápad vytvořit projekt Czechitas vznikl v roce 2013.Na projektu začala pracovat úzká skupinka lidí, která se postupem času rozrůstala. Czechitas je úspěšnou neziskovou organizací, která od zájemců vybírá jen dobrovolný příspěvek a roční členství. Ačkoliv je projekt často brán jako feministická skupina žen, na jeho fungování se podílejí i muži, o nichž Dita prohlašuje, že bez nich by to ani nešlo. Podle ní je spolupráce mužů a žen velmi důležitá, protože mohou všichni navzájem sdílet své hodnoty.

Jak Dita pro Zdenčin pokec prozrazuje, byl růst projektu velmi obrovský a rychlý. Krom nabízení kurzů a letních táborů zaměřených na  IT je pro společnost důležité i umisťování svých absolventů na pracovní trh v oboru IT, v čemž jsou dobří. Plánem do budoucna je rozšířit nabídku služeb a jako společnost se postavit úspěšně na vlastní nohy – Dita si je jistá, že do budoucna už nebudou tolik závislí na sponzorech, nýbrž se budou financovat sami.

V práci vidí Dita smysl a zmiňuje i veliký pokrok a posun od doby, kdy se nápad na projekt teprve rodil v hlavě. Jak uvádí, společnost dnes má mnohem větší zodpovědnost než společnost tehdy ještě v plenkách. Sebe popisuje jako houbu, která nasává všechny informace a zkušenosti, které by jí škola nikdy nedala, dal jí je až život. Všem ženám a dívkám, které uvažují o změně, o zapojení se do IT světa Dita doporučuje rozhodně to zkusit, protože za vyzkoušení nic nedáte.

Celý rozhovor si poslechneš v podcastu nahoře! Návod, jak poslouchat podcasty.

Tipy pro posluchače

Nejoblíbenější kniha:
„How to win friends and influence people“ Dale Carnegie

Motto a citát:
Dita má ráda citát se zněním „život je otázkou volby“, také si pokaždé když se jí nedaří, vzpomene  na všechny věci a lidi, za které je v životě vděčná a drží si je před sebou, protože pokorný člověk je šťastný člověk.

Aha efekt:
Aha efektem bylo pro Ditu uvědomění si, že zatímco začínali jako srdíčková organizace, teď mají velkou zodpovědnost jako velká společnost, ve které pracuje spousta lidí, teď už by měli působit seriózně.

Moderní nástroj:
Dita doporučuje stránku na on-line kurzy na webu coursera.org.

Největší chyba či poučení:
Dita nelituje chyb, které udělala. Opakuje znovu své oblíbené rčení „život je volbou“.

Kontakt:
Twitter: @ditudee
E-mail: dita@czechitas.cz
Web: www.czechitas.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *