banner-erik-cipera

32 – Erik Čipera – Jak žít s omezením bez omezení! Asistence

prehrat-rozhovor

Na invalidní vozík usazuje naprosto zdravé lidi a to s jediným cílem. Ukázat, jaké je to žít s omezením. Dlouhodobě bojuje za práva lidí s handicapem a snaží se odstranit bariéry znemožňující jejich normální život. Řeč je o Eriku Čiperovi, který je hostem dnešního podcastu. Chcete se o něm dozvědět více? Poslechněte si podcast, přijměte pozvání na květnovou akci nebo třeba přiložte pomocnou ruku Asistenci.

foto-erik-ciperaPřipojení se k organizaci, která pracuje s lidmi s postižením nebylo prvotním cílem Erika Čipery. Jak uvádí, k Asistenci se připojil zcela náhodně a dnes je za to rád. Hodně mu to dalo.

Dnes ji vede a společně se svým týmem bojuje za práva lidí s postižením. Co se mu nelíbí? Řada věcí! Především bariéry, kterých je všude plno, a které znemožňují samostatnost lidí na vozíku i dalších lidí s handicapem. Další  věc, kterou chce změnit je příspěvek státu na osobní asistenci, který až dosud byl směšně nízký.

Každodenní práce Erika naplňuje. Do budoucna plánuje rozšíření Asistence a její ufinancování. Také hodlá pokračovat v pořádání různých benefičních akcí a happeningů, které se snaží dělat s humorem. Podle Erika má spousta lidí tendenci spojovat si postižení s něčím smutným, přitom opak je  pravdou. V podcastu Erik posluchače zve na nejbližší akci i k zapojení se do činnosti Asistence.

Celý rozhovor si poslechneš v podcastu nahoře! Návod, jak poslouchat podcasty.

Tipy pro posluchače

Nejoblíbenější kniha:
Erik se zaměřuje spíše na duševní knížky, mnohé mu dala třeba kniha „Štěstí a umění být“ od Michaela Jamese. Kniha Štěstí a Umění Být, autor Michael James, překlad Rudolf Skarnitzl, ke stažení zde. Můj zásadní zdroj je www.rudolfskarnitzl.cz.

Motto a citát:
Erik se řídí oblíbeným citátem: „všichni lidé nemají stejné příležitosti dosáhnout nejvyšší stav v sociálním životě, protože se ve svých schopnostech různí, avšak všem je dána stejná možnost, aby svými vlastními vlohami dosáhli svého cíle“.

Aha efekt:
Svůj aha moment Erik zažil v době, kdy s poslanci jednal o úpravě zákona ohledně příspěvku na asistenci. V té době mu všichni tvrdili, že změnu nelze provést, až na jednoho, který se pustil do práce a díky němu se to povedlo. Od té doby ví, že od jednoho to většinou všechno začíná, že jeden člověk může udělat opravdu hodně práce.

Moderní nástroj:
Při své práci se Erik spoléhá na klasický papírový diář, ke zvýšení povědomí o činnosti Asistence využívá sociální sítě, nejčastěji Facebook.

Největší chyba či poučení:
Jak Erik přiznává, chyb bylo hodně, od té doby se naučil od sebe neočekávat více, než je možné. Naučil se poznávat a do týmu Asistence vybírat jen dobře vyladěné lidi, důležité je poznat ty, kteří v sobě mají stejnou hodnotu.

Kontakt:
E-mail: erik.cipera@asistence.org
WWW: asistence.org
Mobil: +420 739 006 382
FB: Asistence – jedeme v tom s Vámi