banner-iva-pekarkova

17 – Iva Pekárková – Prosím, pečená zebra

prehrat-rozhovor

Iva Pekárková je prozaička, publicistka a překladatelka, která žije v Londýně. V rozhovoru pro Zdenčin pokec mluví o psaní, spokojeném životě a svém partnerovi z Nigérie, hlavně ale rozebírá svá díla, která jsou nominována na literární cenu Magnesia Litera. Zajímá vás co na sebe temperamentní Iva prozradila? Více o ní se dozvíte v podcastu úspěšných, kde svůj životní příběh líčí velice zábavným způsobem. K psaní se Iva dostala už jako malá. Po normalizační době měli všichni potřebu něco psát, všechno zdokumentovat a tak to cítila také Iva. S úsměvem vzpomíná na to, jak její tatínek zuřil pokaždé,  když našel její tvorbu.  V rozhovoru Iva zmiňuje i svou skrýš na zahradě pod kamenem,  kde své příběhy ukrývala.

Iva-Pekarkova foto Kenneth Osieme Odozi

Foto: Kenneth Osieme Odozi

Za úspěch Iva považuje už samotnou nominaci její tvorby. Na cenu Magnesia Litera byla nominována kniha „Pečená zebra“, která pojednává o černobílých vztazích v Česku. V souvislosti s tímto Iva zmiňuje i soužití s partnerem Kennym, který je původně z Nigérie, a s kterým byla jakousi předlohou pro ostatní páry ve smíšeném partnerství. V partnerovi vidí  velkou podporu nejen pro život, ale také pro práci.

Dalším jejím nominovaným dílem je blog na iDnes, který líčí situace ze života imigrantů. Podle Ivy spočívá její úspěch v nadneseném a uvolněném stylu, který čtenáře neuvede do deprese, nýbrž ho z ní dokáže vytáhnout, podle ní lze i o vážných věcech psát uvolněně.

Na závěr Iva čtenářům vzkazuje, že k životu není potřeba velká spousta materiálních věcí, pro jednodušší život využívá metodu, kdy si napíše seznam věcí, po kterých v životě touží, a které naopak nechce. Z vyprávění Ivy je cítit obrovská pozitivita, pokud vás Iva zaujme, stejně tak jako její na cenu nominovaná díla, můžete ji dát svůj hlas.

Celý rozhovor si poslechneš v podcastu nahoře! Návod, jak poslouchat podcasty.

Tipy pro posluchače

Nejoblíbenější kniha:
Iva doporučuje knihy z anglosaského prostředí, které potěší a pozvednou náladu, také doporučuje knihy od Toni Morrison.

Motto a citát:
Iva si oblíbila rčení se zněním: „V den, kdy ti na koule usedne komár, se naučíš řešit problémy bez násilí. “

Aha efekt:
Aha momentů má hodně, moc ráda poznává nové kultury a místa, kde o nich není nouze.

Moderní nástroj:
Iva doporučuje program na psaní scénářů, jinak píše všechny texty v ruce, podle ní je to mnohem výhodnější.

Největší chyba či poučení:
Iva připouští hodně chyb, žádné však nelituje, protože je toho názoru, že všechno zlé je k něčemu dobré.

Kontakt:
Blog: http://pekarkova.blog.idnes.cz/
FB: iva.pekarkova.knihy.besedy.blogy/