banner-jiri-dunovsky

14 – Jiří Dunovský – Zlato se dá najít skoro všude

prehrat-rozhovor

Jiří Dunovský je vášnivým zlatokopem a rýžování zlata se věnuje poměrně dlouhou dobu. K této činnosti přitom přišel zcela náhodou, když absolvoval své první mistrovství světa v rýžování zlata. Činnost se mu natolik zalíbila, že u ní zůstal. Co všechno rýžování zlata obnáší a jaké jsou jeho techniky, se dozvíte v podcastu úspěšných.

foto-jiri-dunovskyJiří Dunovský s nadšením popisuje svůj koníček jako relaxační činnost v přírodě, která však podle terénu a typu rýžování dokáže být pořádně fyzicky náročná. Hlavními pomůckami při lovení třpytících se kousků z vody je pánev, lopata a síto. Jiří uvádí, že rýžování lze hlavně v zahraníčí provádět i v mnohem větších rozměrech za pomocí žlabů, bagrů a nejrůznější techniky a přitom objasňuje, že rýžování zlata se na rozdíl od zahraničí tady u nás bere spíše jako koníček.

V podcastu úspěšných posluchačům prozrazuje, že díky rýžování zlata měl možnost podívat se na nejrůznější místa v Česku, ale procestoval i 15 zemí na čtyřech kontinentech. Za svůj největší úspěch považuje nález svého prvního většího nugetu zlata ve Finsku u kamaráda. Rýžování zlata spojuje s pobytem v přírodě, outdoorovými aktivitami i s přítomností dobrých přátel.

Jak uvádí, zlatokopa na první pohled nepoznáte neboť je to směsice nejrůznějších zaměstnání a oborů. Jak Jiří ve Zdenčině pokecu uvádí, na mistrovství není potřeba žádná kvalifikace, proto si rýžování zlata může vyzkoušet opravdu každý a tímhle všechny nadšeně zve k vyzkoušení této aktivity.

Celý rozhovor si poslechneš v podcastu nahoře!

Tipy pro posluchače

Nejoblíbenější kniha:
Jiří doporučuje knihu „Historie psaná zlatem“ od Josefa Klomínského a Jaroslava Palcovského a knihu „Idioti na plavbě kolem světa“ od Ivana Orla.

Motto a citát:
Jiří nemá žádné motto ani citát.

Aha efekt:
Aha efektem nebo velkou radostí pro Jiřího bylo pomáhat při čištění splavu, kde se mohl vášnivě prohrabovat ve tři čtvrtě kilu zlata.

Moderní nástroj:
Při svém koníčku Jiří využívá především mapy.

Největší chyba či poučení:
Jiří se snaží nelitovat ničeho, co udělal.

Kontakt:
www.zlatokop.cz