41-zdenka-hodnoty

41 – Zdenka – Životní hodnoty aneb co nás žene vpřed!

prehrat-rozhovor

Ahoj, milí posluchači! V mém dalším podcastu prozkoumáme svoje životní hodnoty. Co si připravit? Opět použijeme pastelky a tentokrát si pomocí pastelek vymalujeme kruh rovnováhy a zamyslíme se nad aktuálními životními hodnotami. Jaké jsou ty tvoje? Je to zdraví, peníze, kariéra, četnost, rodina, přátelé? Jak životní hodnoty souvisí s naším cílem a co se stane, pokud náš cíl není v souladu s našimi hodnotami? Je čas na kreativitu a zastavení se. Malé zkoumání za pomocí pastelek a metafor. Než se zaposloucháš do podcastu, připrav si papír a pastelky. Dnes máš příležitost si vymalovat své životní hodnoty a lépe pochopit, jak tě v životě ovlivňují:)

Jsi připraven začít?

Začneme tím, že každé rozhodnutí, které činíš, je ovlivňováno i tvými cíli, ale i hodnotami. Každý člověk má totiž své vlastní hodnoty, no ne každý si jich je vědom. Co je důležitější: rodina nebo kariéra? Zdraví nebo úspěch?  Na první dojem to vypadá jako jednoduchá otázka, ale…Pokud neznáš své podněty, budeš se rozhodovat nevědomě.Digitální, nezávislí a volní

Vezmi si bílý papír, nakresli na něj kruh a rozděl jej do osmi dílů. K dílům přiřaď  jednotlivé hodnoty např. zdraví, spravedlnost, zábava, uznání, peníze, svoboda, láska, sebevědomí, svoboda, cestování, nezávislost a k nim rozdělte i procenta. Co je teď pro tebe nejdůležitější? Zdraví? Finance? Kariéra? A co všechno pro tyto hodnoty skutečně děláš?

Metoda na srovnání si životních hodnot se mi velice osvědčila. U mých klientů v koučinku funguje jako jedinečný nástroj pro úspěšné urovnání myšlenek. Je potřeba mít na paměti, že životní hodnoty ovlivňuje jakákoliv změna, ta způsobí, že se hodnoty přeskládají. Při každé takové změně ti doporučuji vzít si do ruky papír, pastelky a své životní hodnoty si vymalovat a oškálovat tj. přiřadit jim procentuální hodnotu např. u zdraví 50%. Procentuální hodnota vyjadřuje kolik životní hodnotě – zdraví skutečně věnuješ pozornosti ve formě různých aktivit – cvičení, stravování, procházky, preventivní zdravotní prohlídky atd.

V případě zájmu si můžeš krom poslechu podcastu přečíst i můj článek, ve kterém se životním hodnotám věnuji, a to na mém blogu Chci změnu. Chceš ochutnat koučování a ujasnit si, které hodnoty jsou důležité právě teď?

Celý rozhovor si poslechneš v podcastu nahoře nebo dole je video! Tip, jak poslouchat podcasty.

TIP č.1: Vyber si 3 životní hodnoty, které vnímáš jako nejdůležitější a ty patří mezi tvé normy a hodnoty, na základě kterých se rozhoduješ. Měj je na paměti při rozhodování!

TIP č. 2: Kniha „Rozhodni se! Konec vašich možná a snad“, nakladatelství GRADA Publishing, a.s.

Prověřte své motivy! Úspěšně vykroč za svým snem:)

PS: Staňte se odběratelem YouTube kanálu.